Nowoczesne bramy z napędem – co warto o nich wiedzieć?
Brama wjazdowa to jeden z głównych elementów ogrodzenia. Otwarta brama pozwala wjechać samochodem na teren posesji, natomiast zamknięta chroni teren przed niepowołanymi osobami. Często pełni też funkcję reprezentatywną, stanowiąc, wraz z resztą systemu ogrodzeniowego, dekorację domu. Do przeszłości odchodzą już bramy, które trzeba samodzielnie otwierać i zamykać, wysiadając specjalnie z samochodu. Większość producentów oferuje modele sterowane zdalnie, a coraz większą popularnością cieszą się inteligentne bramy wjazdowe, do których wystarczy się zbliżyć, by stanęły otworem. Co warto wiedzieć o takim rozwiązaniu? W poniższym tekście postaramy się wyczerpująco opisać to zagadnienie.
Jak działa inteligentna brama wjazdowa na posesję?
Obecnie najchętniej wybierane okazują się bramy przesuwne, otwierające się na bok w sposób równoległy do ogrodzenia. Wymagają zatem zostawienia wolnej przestrzeni o odpowiedniej długości, w której nie powinna znajdować się furtka. Tego typu rozwiązanie sprzyja zainstalowaniu inteligentnego systemu otwierania. Co istotne, nie trzeba podłączać go od razu, co pozwala podzielić inwestycje na etapy i rozłożyć koszty na dłuższy okres. Warto jednak już na etapie stawiania ogrodzenia i bramy pomyśleć o doprowadzeniu instalacji elektrycznej o napięciu 230 V, dzięki czemu później będzie łatwiej zamontować tzw. siłownik, czyli urządzenie wprawiające bramę w ruch.
Jeśli brakuje miejsca na bramę przesuwną, alternatywę stanowią rozwiązania rozwierane w wersji jedno- lub dwuskrzydłowej. W tym drugim przypadku potrzebne będą dwa siłowniki, co zwiększy koszt inwestycji. Nowoczesne bramy wjazdowe rozwierane wymagają także równego i odpowiednio długiego podjazdu. Wspomniane siłowniki składają się z silnika, mechanizmu przenoszącego siłę ciągu na bramę, a także centrali sterującej, czyli odbiornika. Ten ostatni jeszcze do niedawna odbierał jedynie sygnał ze specjalnych pilotów. W nowoczesnych bramach wjazdowych coraz częściej współpracuje z dedykowaną aplikacją na smartfona. Wystarczy, że telefon, na którym jest zainstalowana, znajdzie się w pobliżu, a brama otworzy się automatycznie. Istnieje także możliwość ręcznego otwierania za pomocą tejże aplikacji. Łączność odbywa się za pośrednictwem sieci internetowej, co zapewnia mniej podatny na zakłócenia przesył informacji w porównaniu ze stosowaną w pilotach podczerwienią lub falami radiowymi. Z drugiej strony, w przypadku awarii sieci nie będzie możliwe zdalne otwarcie bramy.
Jak dobrać napęd do bramy?
Decydując się na bramę wjazdową z napędem automatycznym, warto rozejrzeć się za modelami już wyposażonymi w system zdalnego otwierania. Wielu producentów proponuje takie rozwiązanie, dzięki czemu mamy gwarancję, że wszystko będzie działać poprawnie. Jeśli z jakichś przyczyn – na przykład estetycznych lub finansowych – decydujemy się na zakup bramy bez tego mechanizmu, a chcemy dodać go w przyszłości, wówczas należy wiedzieć, czym się kierować wybierając napęd. Najbardziej istotne parametry, na jakie należy zwrócić uwagę, to ciężar i wymiary bramy oraz moc silnika. Ta ostatnia powinna być dostosowana do wymienionych wcześniej właściwości, zgodnie z zaleceniami producenta napędu. Jeszcze lepiej, gdy moc będzie o przynajmniej 30% wyższa, niż wynika z obliczeń. Dzięki takiemu rozwiązaniu brama wjazdowa na posesję może działać idealnie nawet podczas trudnych warunków atmosferycznych, czyli silnego wiatru, nie obciążając za bardzo silnika, co pozwoli przedłużyć jego żywotność.
Podczas zakupu napędu dobrze też sprawdzić, z jakich materiałów wykonano mechanizm otwierający. Metalowe listwy do przesuwania bramy należą do najtrwalszych, ale generują dość dużo hałasu. Jeśli zależy nam na cichszej pracy, wówczas można zdecydować się na plastikowe elementy, które jednak trzeba co pewien czas wymieniać. Sam silnik do inteligentnej bramy wjazdowej zwykle nie sprawia problemów, a producenci obejmują go kilkuletnią gwarancją. Warto jednak zadbać o jego odpowiednie umieszczenie, np. na podwyższeniu, dzięki któremu nie znajdzie się pod wodą podczas silnych opadów. Jeśli chcemy, aby napęd był jak najtrwalszy, dobrze wybrać model z funkcją łagodnego startu oraz zatrzymania.