Gwintownice
Czym jest gwintownica i do czego służy?
Wytwarzanie gwintów wewnętrznych oraz zewnętrznych nazywane jest gwintowaniem. Polega ono na stworzeniu wzdłuż linii śrubowej wgłębień, co umożliwia wykonanie napraw lub nakręcenia śrub na dany element. Do tego niezbędna jest profesjonalna gwintownica (znana także jako gwinciarka). Na rynku można znaleźć dwa rodzaje gwinciarek: ręczne oraz mechaniczne. Poza tym istnieje jeszcze pewnego rodzaju hybryda, czyli ręczna gwintownica napędzana prądem.
Ze względu na charakter pracy urządzenia należy pamiętać, że gwintowanie odbywa się przy użyciu obróbki skrawaniem. Wymaga więc dobrej wiedzy na temat funkcjonowania gwinciarki, aby nie zniszczyć bezpowrotnie obrabianego elementu.
Jak działa gwintownica ręczna, a jak mechaniczna?
Modele ręczne należą do najpopularniejszych urządzeń. Nie wymagają bowiem podłączenia do źródła zasilania, co pozwala je zastosować w każdym miejscu. Mają jednak swoje ograniczenia. Przede wszystkim istnieje tylko jeden kierunek obrotu roboczego. Aby go zmienić, trzeba więc inaczej ustawić zatrzask.
Gwintownicę ręczną mocuje się na imadle do rur, a następnie osadza się wybrany rozmiar głowicy. Po tym trzeba ustawić zatrzask sprzęgiełka na prawoskrętny obrót roboczy. Nie można przy tym zapomnieć o nasadzeniu tulei głowicy na końcówkę rury. Dopiero po tym można dosunąć głowicę naciskiem. Po zakończeniu gwintowania należy zmienić zatrzask sprzęgiełka na lewostronny ruch obrotowy, co spowoduje odkręcenie głowicy z gwintu.
Napędzana silnikiem elektrycznym gwintownica działa właściwie w ten sam sposób. Jedyną różnicą jest źródło siły wymaganej do wykonania gwintu oraz rodzaj ruchu obrotowego (wykonuje go wyłącznie głowica urządzenia). W związku z tym znacząco upraszcza cały proces, co bez wątpienia przyda się w warsztatach, które muszą stosunkowo często przeprowadzać gwintowanie.
W warunkach przemysłowych znacznie lepsze okazują się duże maszyny do mechanicznego gwintowania. Chociaż obrabiarki stacjonarne zajmują więcej przestrzeni, nie mają sobie równych w szybkości i wydajności. Poza tym funkcjonują w podobny sposób, co pozostałe modele.