Język plen

Bramy wjazdowe – rodzaje, wady, zalety. Co musisz wiedzieć?

Z samochodu korzysta się niemal codziennie, często kilka razy w ciągu doby. Dlatego komfortowy podjazd na własny teren jest wyjątkowo ważny. Odpowiednio dobrana brama wjazdowa ułatwi codziennie obowiązki. Ponadto może być bardzo ważnym elementem ozdobnym całej posesji. Jak wybrać bramę wjazdową? Podpowiadamy.

Jakie wymiary powinna mieć brama wjazdowa?

Wybór odpowiedniego rodzaju bramy wjazdowej powinien być poprzedzony analizą i dokładnym wymiarowaniem naszego terenu. Niestety ograniczona przestrzeń na podjeździe może utrudniać, a wręcz uniemożliwiać instalację konkretnego projektu. Dobrym przykładem może być brama przesuwna, która do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje ogrodzenia równego przynajmniej szerokości bramy.

Przyjmuje się, że każda brama wjazdowa powinna mieć przynajmniej 2,4 metra szerokości. Tylko w ten sposób jest w stanie spełniać swoją funkcję i zapewnić odpowiedni komfort oraz bezpieczeństwo. Można to uznać za absolutne minimum. Warto jednak zastanowić się nad szerszą bramą. Dlaczego? Większa szerokość sprawi, że wjazd będzie bezpieczniejszy. Szczególnie gdy podjazd nie jest właściwie oświetlony lub umiejscowiony w trudnym terenie. Szeroka brama to także ułatwienie dla większych pojazdów.

Przy projektowaniu bramy wjazdowej warto zastanowić się nad odległością wjazdu od drogi. W przypadku samochodów osobowych odległość ta powinna wynosić nie mniej niż 5-6 metrów. Dla większych pojazdów, np. dostawczych, dystans zwiększa się do 6-7 metrów. W projektowaniu bramy wjazdowej warto wziąć pod uwagę ten wymóg. Może się okazać, że projekt ogrodzenia, w tym bramy wjazdowej, będzie musiał uwzględniać zagłębienie ogrodzenia na około 1-1,5 metra. Pamiętajmy, że brama wjazdowa nie powinna otwierać się na zewnątrz posesji.

Jakie są rodzaje bram wjazdowych i czym się charakteryzują?

Istnieje kilka typów bram wjazdowych. Różnią się między sobą wyglądem, funkcjonalnością oraz sposobem otwierania. Wybór powinien uwzględniać sposób montażu i ilości potrzebnego miejsca.

Bramy automatyczne czy manualne – na co się zdecydować?

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na bramy automatyczne i manualne. Właściwie każda brama może być wyposażona w automatykę. Decyzję o tym podejmuje się zazwyczaj przed montażem, choć nie jest to wymagane. Wiele modeli bram wjazdowych ma miejsce na instalację elektryczną, którą można zainstalować w innym, dogodnym dla siebie terminie. Warto jednak pamiętać, że w przypadku gdy projekt nie uwzględnił instalacji napędowej, zmiana może okazać się kosztowna. Oprócz wymiany całej konstrukcji musimy liczyć się z możliwością naruszenia powłoki zabezpieczającej bramy i utratą gwarancji. Bramy automatyczne są wybierane równie chętnie, co manualne, ale wymagają też większego nakładu finansowego.

Jakie są zalety i wady bram automatycznych? Brama automatyczna jest wygodnym rozwiązaniem, szczególnie podczas niesprzyjającej pogody. Aby ją otworzyć, nie trzeba wysiadać z samochodu. Z drugiej strony może być zawodna podczas awarii prądu. Do wad możemy zaliczyć również wymagający sposób montażu. W tym przypadku bardzo ważna jest wysoka jakość usługi montażowej i doświadczenie ekipy montażowej.

Bramy przesuwne – wady i zalety

Bramy przesuwne to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, które zajmuje niewiele miejsca. W tym przypadku brama otwiera się wzdłuż wewnętrznego ogrodzenia, a właściwie równolegle do niego przylega. Mechanizm wymaga zastosowania tzw. przeciwwagi, dlatego w projekcie należy uwzględnić 30-40% więcej niż liczy sobie długość bramy. Co to oznacza w praktyce? Brama o szerokości 3 metrów potrzebuje ok. 4,2 metra ogrodzenia obok wjazdu.

Bramy przesuwne dzielą się na szynowe oraz samonośne. Bramy przesuwne szynowe wyposażone są w specjalne rolki i szyny umieszczone w fundamencie. Wadą tego rozwiązania jest konieczność usuwania zabrudzeń gromadzących się w szynie. Liście, śnieg czy kamienie należy usuwać regularnie. Bramy przesuwne samonośne nie mają żadnego kontaktu z podłożem. Skrzydło przesuwa się bowiem parę centymetrów nad nawierzchnią.

Niewątpliwą zaletą bram przesuwnych jest wygoda. Brama nie zajmuje wiele miejsca, a przy silnym wietrze nie ma ryzyka, że w niekontrolowany sposób zostanie zamknięta. Dodatkowo brama przesuwna wyposażona w automat umożliwia wjazd na posesję bez konieczności wysiadania z samochodu. Czy bramy przesuwne mają wady? To rozwiązanie nie sprawdzi się na wąskich działkach i wymaga nieco większego nakładu finansowego. Jeżeli nie dysponujemy dużym budżetem lub działka nie spełnia wymogów montażu, warto zastanowić się na bramą uchylną dwuskrzydłową.

Bramy rozwierne – wady i zalety

Bramy rozwierne – nazywane także bramami uchylnymi – to rozwiązanie idealne dla właścicieli wąskich, długich czy dużych posesji. Najpopularniejszym modelem są bramy dwuskrzydłowe, które sprawdzą się na większości podjazdów. Na dużych działkach można  zdecydować się również na bramy jednoskrzydłowe. Konstrukcja bram uchylnych opiera się na specjalnych słupkach przytwierdzonych do słupów ogrodzenia lub umieszczonych w fundamencie. Elementem blokującym bramę, przed przypadkowym otwarciem czy zamknięciem, jest rygiel bądź specjalny ogranicznik.

Bramy dwuskrzydłowe – zwracają uwagę nie tylko efektownym wyglądem, ale i funkcjonalnością. W przeciwieństwie do bram przesuwnych mogą być bardziej ozdobne. Kute w metalu elementy doskonale komponują się z eleganckimi budynkami w stylu klasycznym. Warto pamiętać, że montaż bram dwuskrzydłowych wymaga doświadczenia i precyzji, dlatego warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy montażowej. Oba skrzydła bramy dwuskrzydłowej muszą być idealnie wypoziomowane. W przypadku systemów automatycznych jest to bardzo ważny element, wpływający na prawidłowe funkcjonowanie bramy wjazdowej. Projekt bram dwuskrzydłowych może uwzględniać niestandardowe długości. Bramy niesymetryczne z podziałem 1/3 i 2/3 świetnie sprawdzą się tam, gdzie nie ma miejsca na bramkę dla pieszych.

Bramy jedno czy dwuskrzydłowe są tańsze od bram przesuwnych. Wymagają jednak więcej miejsca na podjeździe. Nie można ich montować na terenie o znacznym nachyleniu czy parkować samochodu w obrębie skrzydeł. W okresie jesiennym i zimowym, aby brama prawidłowo się otwierała, konieczne jest regularne zmiatanie liści oraz odśnieżanie podjazdu.

Bramy przesuwne, rozwiewne i inne modele od Monter Install Group

W naszej ofercie mogą Państwo znaleźć wszystkie rodzaje bram wjazdowych. Projektujemy zarówno rozwierne, jak i przesuwne rozwiązania. Wyróżniamy się indywidualnym podejściem do realizowanych usług. Nasi klienci mają pewność, że bramy dwuskrzydłowe czy przesuwne będą jedyne w swoim rodzaju. Wykonujemy projekty bram wjazdowych w stylu klasycznym, nowoczesnym, a nawet artystycznym. Od samego początku współpracy rozmawiamy o oczekiwaniach i potrzebach, aby zaproponować i wykonać jak najlepszy projekt.

Z przyjemnością podejmiemy się realizacji każdego zlecenia, nawet najbardziej skomplikowanego. W celu uzyskania więcej informacji prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy. Odpowiemy na każde pytanie i zaproponujemy korzystne dla naszych klientów rozwiązania.

Więcej na temat oferty znajduje się pod poniższymi linkami:

  1. Bramy przesuwne
  2. Bramy rozwierne - dwuskrzydłowe
  3. Bramy wjazdowe
  4. Automatyka do bram

Copyright © 2024 MONTER INSTALL GROUP, wszelkie prawa zastrzeżone

cms: