Język plen

Usuwanie farb proszkowych – podpowiadamy, jak to zrobić

Farby proszkowe to najlepszy sposób na zapewnienie detalom dodatkowej ochrony przed najgroźniejszymi dla nich czynnikami zewnętrznymi. Uzyskana dzięki nim powłoka zabezpiecza przed korozją, niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a nawet uszkodzeniami mechanicznymi. Czasem jednak trzeba się jej pozbyć. Usuwanie farby proszkowej nie jest – ze względu na jej właściwości – prostym zadaniem. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów.

Na czym polega malowanie proszkowe?

Aby zrozumieć, z jakim wyzwaniem mierzy się specjalista próbujący usunąć warstwę farby tego typu, należy pokrótce wyjaśnić sam proces. Malowanie proszkowe odbywa się przy użyciu pistoletu, wykorzystującego siły elektrostatyczne. W efekcie naelektryzowane cząsteczki farby zostają przyciągnięte do powierzchni metalu. Nie jest to więc zwyczajne nałożenie barwnika na detal.

Kiedy zdecydować się na usuwanie farby proszkowej?

Powody przeprowadzenia opisywanego procesu mogą być różne. Najczęściej decyzja zapada z uwagi na pojawienie się defektów. Może to być łuszcząca się farba lub silne zanieczyszczenia, których nie da się pozbyć bez naruszania warstwy. Jednak usuwanie farby proszkowej z aluminium przydaje się także z bardziej prozaicznego powodu, jak chęć zmiany koloru detalu. Nałożenie jednej warstwy na drugą jest po prostu niemożliwe.

Jak usunąć farbę proszkową metodą mechaniczną?

To prawdopodobnie pierwszy sposób, jaki przychodzi na myśl, gdy ktoś zastanawia się nad usunięciem farby na własną rękę. Do procesu mechanicznego wystarczy bowiem dobrać odpowiednie materiały ścierne. Jako środek do usuwania farby proszkowej można zastosować piasek, granulki dwutlenku węgla, śrut, a nawet zwykłą wodę. Niestety, aby mechaniczne usuwanie farby było w ogóle możliwe, należy mieć specjalistyczny sprzęt, który jest w stanie wyrzucać wspomniane materiały pod wysokim ciśnieniem. Fachowcy posiadają systemy czyszczenia wsadowe oraz automatyczne.

Praktykuje się też obróbkę strumieniowo-ścierną na mokro. Polega ona na uprzednim zwilżeniu powierzchni, aby podczas uderzania materiału ściernego nie dochodziło do pylenia. To nie tylko zwiększa komfort pracy w trakcie usuwania farby proszkowej z aluminium, ale też umożliwia lepsze wykończenie powierzchni.

Należy jeszcze wspomnieć o wyborze samego materiału ściernego. Dobrze dobrany przyspiesza proces oraz zapewnia maksymalny poziom bezpieczeństwa. Przykładem może być uzyskanie chropowatego profilu w bardzo szybkim tempie z pomocą piasku. Dla lepszego efektu potrzeba jednak więcej czasu i zamiany twardego materiału na wodę lub plastik.

Jak odbywa się chemiczne usuwanie farby proszkowej z metalu?

Metoda chemiczna może być uznana za mocno inwazyjną. I trudno temu się dziwić, ponieważ do jej przeprowadzenia wymaga się użycia specjalistycznych środków żrących. Kwas do usuwania farb proszkowych musi przy tym spełniać wysokie standardy, aby nie być zagrożeniem dla człowieka lub obrabianego detalu.

Preparat wlewa się do zbiornika w takiej ilości, która pozwoli na pełne zanurzenie elementu poddawanego obróbce. Następnie należy poczekać, aż kwas do usuwania farb proszkowych zacznie działać. Czas potrzebny do osiągnięcia pożądanego efektu zależy od rodzaju zastosowanego środka. Niektóre z nich są sprzedawane jako gotowe preparaty, inne wymagają rozcieńczenia, a niektóre tworzy się przy użyciu kilku składników. W związku z tym usuwanie farby proszkowej z aluminium chemią przemysłową lepiej pozostawić fachowcom. Skutkiem działania kwasu jest pęcznienie oraz rozpuszczenie warstwy, którą następnie należy zmyć.

Wykorzystane środki nie należą do ekologicznych, dlatego nie cieszą się też dużą popularnością. Właściwie są coraz rzadziej stosowane, choć za kwasem przemawia jakość oczyszczonego detalu. Na rynku pojawiają się jednak rozwiązania bazujące na bardziej przyjaznych dla środowiska preparatach. Można o nie dopytać u wykonawcy procesu.

Czy usuwanie farby proszkowej z aluminium metodą termiczną jest bezpieczne?

Dużo popularniejszą technologią jest czyszczenie termiczne. Jak można domyślić się już po samej nazwie, polega ona na wystawieniu elementów na działanie wysokich temperatur, wskutek których dochodzi do spalania powłoki lub jej stopienia. To jednak bardzo bezpieczne rozwiązanie.

Usuwanie farby proszkowej z aluminium tą metodą można podzielić na trzy podtypy. Pierwszym z nich jest wypiekanie. Wymaga ono umieszczenia przedmiotu w piecu, który osiąga temperaturę rzędu 340-400°C. Urządzenia posiadają zazwyczaj system nawilżania odpowiadający za optymalizację procesu spalania oraz ochronę elementów. Po zakończeniu procesu należy oczyścić element z popiołów.

Drugi sposób określa się mianem wypalania. W tym przypadku temperatury sięgają nawet 650°C, co powoduje zapłon powłoki, który następnie gasi się wodą. To bardzo szybka metoda, jednak może zniekształcić detal.

Ostatnim podtypem jest fluidyzacja. Obrabiany element umieszcza się w zbiorniku wypełnionym gorącym medium, które rozkłada powłokę i usuwa popioły z pomocą materiałów inercyjnych. Po tym nie trzeba więc przejmować się czyszczeniem przedmiotu.

Którą metodę usuwania farb proszkowych wybrać?

Wybór metody nie powinien opierać się wyłącznie na cenie środków do usuwania farby proszkowej, ale też na kilku innych czynnikach. To przede wszystkim wymiary elementu, rodzaj materiału, docelowe wykończenie powierzchni czy szybkość realizacji. Obecnie dużą wartość ma także podejście ekologiczne, więc niektóre sposoby – czyli głównie mechaniczne – są bardziej cenione przez klientów od pozostałych.

Dla przykładu produkt o wymiarach gabarytowych mógłby być trudny do zanurzenia w kwasie, więc należy podejść do tego wyzwania z narzędziami manualnymi. Z kolei usuwanie farby proszkowej z metalu odpornego na działanie wysokich temperatur najlepiej przeprowadzić metodą termiczną, ponieważ gwarantuje szybkie osiągnięcie satysfakcjonującego efektu.

To wszystko na temat tego, jak usunąć farbę proszkową. Gdyby pozostały jakiekolwiek wątpliwości dotyczące wyboru metody, zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego z naszymi specjalistami. Przy okazji przygotują korzystną wycenę procesu.

Copyright © 2025 MONTER INSTALL GROUP, wszelkie prawa zastrzeżone

cms: